Bourns Inc. 3223G-1-103E
Part No.:
3223G-1-103E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3223G-1-103E.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.125W GW SIDE
Shipping
3223G-1-103E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3223 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
11.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)