Bourns Inc. 3214W-1-501G
Part No.:
3214W-1-501G
Datasheet:
3214W-1-501G.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
3214W-1-501G Specifications
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Adjustment Type:
Top Adjustment
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)