Bourns Inc. 3214J-1-105E
Part No.:
3214J-1-105E
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3214J-1-105E.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.25W J LEAD SIDE
Shipping
3214J-1-105E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3214 - Sealed
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
5.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)