TE Connectivity Passive Product 3213X102M
Part No.:
3213X102M
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3213X102M.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.125W J LEAD TOP
Shipping
3213X102M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
3213, Citec
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)