TE Connectivity Passive Product 3203X102P
Part No.:
3203X102P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3203X102P.pdf
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.05W J LEAD TOP
Shipping
3203X102P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
3203, Citec
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 kOhms
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)