TE Connectivity Passive Product 3155X204P
Part No.:
3155X204P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3155X204P.pdf
Description:
TRIMMER 200K OHM 0.2W J LEAD TOP
Shipping
3155X204P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
3150, Citec
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.165" x 0.150" Face (4.20mm x 3.80mm)