TE Connectivity Passive Product 3142W104P
Part No.:
3142W104P
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3142W104P.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
3142W104P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
3142, Citec
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.177" x 0.157" Face (4.50mm x 4.00mm)