Bourns Inc. 3082P-1-105LF
Part No.:
3082P-1-105LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3082P-1-105LF.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.3W PC PIN SIDE
Shipping
3082P-1-105LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3082 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.3W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
10.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.150" x 0.115" Face (3.80mm x 2.92mm)