Bourns Inc. 3059Y-1-502MLF
Part No.:
3059Y-1-502MLF
Datasheet:
3059Y-1-502MLF.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3059Y-1-502MLF Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)