Bourns Inc. 3059Y-1-200
Part No.:
3059Y-1-200
Datasheet:
3059Y-1-200.pdf
Description:
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3059Y-1-200 Specifications
Resistance:
20 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)