Bourns Inc. 3059P-1-202LF
Part No.:
3059P-1-202LF
Datasheet:
3059P-1-202LF.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3059P-1-202LF Specifications
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)