Bourns Inc. 3059L-1-500LF
Part No.:
3059L-1-500LF
Datasheet:
3059L-1-500LF.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 1W WIRE LEAD SIDE
Shipping
3059L-1-500LF Specifications
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)