Bourns Inc. 3059L-1-203M
Part No.:
3059L-1-203M
Datasheet:
3059L-1-203M.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 1W WIRE LEADS
Shipping
3059L-1-203M Specifications
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Panel Mount, Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)