Bourns Inc. 3059L-1-104
Part No.:
3059L-1-104
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3059L-1-104.pdf
Description:
TRIMMER 100K OHM 1W WIRE LEADS
Shipping
3059L-1-104 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3059 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
22.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)