Bourns Inc. 3059J-1-503LF
Part No.:
3059J-1-503LF
Datasheet:
3059J-1-503LF.pdf
Description:
TRIMMER 50KOHM 1W SLDR HOOK SIDE
Shipping
3059J-1-503LF Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)