Bourns Inc. 3059J-1-100LF
Part No.:
3059J-1-100LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3059J-1-100LF.pdf
Description:
TRIMMER 10 OHM 1W SOLDER HOOK
Shipping
3059J-1-100LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3059 - Sealed
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
22.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder Hook
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)