Bourns Inc. 3057Y-1-100M
Part No.:
3057Y-1-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3057Y-1-100M.pdf
Description:
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3057Y-1-100M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3057 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Number of Turns:
22.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Wirewound
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)