Bourns Inc. 3057P-1-501
Part No.:
3057P-1-501
Datasheet:
3057P-1-501.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3057P-1-501 Specifications
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)