Bourns Inc. 3057L-1-503M
Part No.:
3057L-1-503M
Datasheet:
3057L-1-503M.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 1W WIRE LEADS
Shipping
3057L-1-503M Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Mounting Type:
Panel Mount, Wire Leads
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)