Bourns Inc. 3057L-1-203
Part No.:
3057L-1-203
Datasheet:
3057L-1-203.pdf
Description:
TRIMMER 20K OHM 1W WIRE LEADS
Shipping
3057L-1-203 Specifications
Resistance:
20 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)