Bourns Inc. 3057J-1-252
Part No.:
3057J-1-252
Datasheet:
3057J-1-252.pdf
Description:
TRIMMER 2.5K OHM 1W SLD HK SIDE
Shipping
3057J-1-252 Specifications
Resistance:
2.5 kOhms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)