Bourns Inc. 3009P-1-502
Part No.:
3009P-1-502
Datasheet:
3009P-1-502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
3009P-1-502 Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.354" x 0.190" Face (8.98mm x 4.83mm)