Bourns Inc. 3006Y-1-101LF
Part No.:
3006Y-1-101LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
3006Y-1-101LF.pdf
Description:
TRIMMER 100OHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
3006Y-1-101LF Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Trimpot® 3006 - Sealed
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
15.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)