Bourns Inc. 3006P-7-504LF
Part No.:
3006P-7-504LF
Datasheet:
3006P-7-504LF.pdf
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Shipping
3006P-7-504LF Specifications
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)