Bourns Inc. 3006P-1-500
Part No.:
3006P-1-500
Datasheet:
3006P-1-500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN SIDE
Shipping
3006P-1-500 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)