Bourns Inc. 3006P-1-252LF
Part No.:
3006P-1-252LF
Datasheet:
3006P-1-252LF.pdf
Description:
TRIMMER 2.5K OHM 0.75W PC PIN
Shipping
3006P-1-252LF Specifications
Resistance:
2.5 kOhms
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)