Bourns Inc. 3005P-1-500
Part No.:
3005P-1-500
Datasheet:
3005P-1-500.pdf
Description:
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN SIDE
Shipping
3005P-1-500 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
1W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.310" x 0.160" Face (7.87mm x 4.06mm)