CTS Electrocomponents 262XR105B
Part No.:
262XR105B
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
262XR105B.pdf
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.15W PC PIN SIDE
Shipping
262XR105B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
262
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
1 MOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.370" x 0.394" Face (9.40mm x 10.00mm)