Pulse Electronics 241-8-28A56
Part No.:
241-8-28A56
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
241-8-28A56.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Shipping
241-8-28A56 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Chassis-Tran
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
28V
Current - Output (Max):
3.6A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
100VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
102.36mm L x 65.02mm W
Height - Seated (Max):
57.15mm