Pulse Electronics 241-6-10A31
Part No.:
241-6-10A31
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
241-6-10A31.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Shipping
241-6-10A31 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Chassis-Tran
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
10V
Current - Output (Max):
3A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
30VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
82.55mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max):
42.93mm