Pulse Electronics 241-5-20A24
Part No.:
241-5-20A24
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
241-5-20A24.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Shipping
241-5-20A24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Chassis-Tran
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
20V
Current - Output (Max):
600mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
71.37mm L x 41.40mm W
Height - Seated (Max):
35.05mm