Pulse Electronics 241-3-24A5
Part No.:
241-3-24A5
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
241-3-24A5.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA CHAS MT
Shipping
241-3-24A5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Chassis-Tran
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
24V
Current - Output (Max):
100mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
2.4VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
52.32mm L x 30.23mm W
Height - Seated (Max):
26.92mm