TT Electronics/BI 23BR200KLFTR
Part No.:
23BR200KLFTR
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
23BR200KLFTR.pdf
Description:
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW TOP
Shipping
23BR200KLFTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Size / Dimension:
Rectangular - 0.200" x 0.180" Face (5.08mm x 4.57mm)