TT Electronics/BI 23AR200LFTR
Part No.:
23AR200LFTR
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
23AR200LFTR.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.25W J LEAD TOP
Shipping
23AR200LFTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)