Paktron 225K100RA4
Part No.:
225K100RA4
Manufacturer:
Paktron
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
225K100RA4.pdf
Description:
CAPACITOR MLP 2.2UF 100V RADIAL
Shipping
225K100RA4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Paktron
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
80V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.449" L x 0.205" W (11.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.283" (7.20mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)