Paktron 224K400RA6
Part No.:
224K400RA6
Manufacturer:
Paktron
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
224K400RA6.pdf
Description:
CAPACITOR MLP 0.22UF 400V RADIAL
Shipping
224K400RA6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Paktron
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
12 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.650" L x 0.228" W (16.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.340" (8.64mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)