Cornell Dubilier Knowles 223MSR630K
Part No.:
223MSR630K
Package:
Radial
Datasheet:
223MSR630K.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
Shipping
223MSR630K Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
80.381 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.295" W (13.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)