Cornell Dubilier Knowles 223MSR400K
Part No.:
223MSR400K
Package:
Radial
Datasheet:
223MSR400K.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Shipping
223MSR400K Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
80.381 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)