Cornell Dubilier Knowles 223MPW160K
Part No.:
223MPW160K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
223MPW160K.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 160VDC AXIAL
Shipping
223MPW160K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.038 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)