Cornell Dubilier Knowles 222MPW400K
Part No.:
222MPW400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
222MPW400K.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 400VDC AXIAL
Shipping
222MPW400K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Axial
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)