Hammond Manufacturing 187D16-BULK
Part No.:
187D16-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
187D16-BULK.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
187D16-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
187
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
16V
Current - Output (Max):
2A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
32VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
82.55mm L x 42.67mm W
Height - Seated (Max):
49.02mm