Hammond Manufacturing 185F16-BULK
Part No.:
185F16-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
185F16-BULK.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
185F16-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
185
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):
Parallel 16.2A, Series 8.1A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
130VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
77.98mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max):
85.60mm