Rubycon 16MU475MC14532
Part No.:
16MU475MC14532
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Film Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
16MU475MC14532.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 20% 16VDC 1812
Shipping
16MU475MC14532 Specifications
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
16V
Dielectric Material:
Acrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.60mm)