Hammond Manufacturing 166J36-BULK
Part No.:
166J36-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
166J36-BULK.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
166J36-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
166
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
36V
Current - Output (Max):
1A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
36VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
93.73mm L x 47.75mm W
Height - Seated (Max):
58.67mm