Hammond Manufacturing 162F28-BULK
Part No.:
162F28-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
162F28-BULK.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
162F28-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
162
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max):
33.27mm
Voltage - Isolation:
2500V