Hammond Manufacturing 161FA16-BULK
Part No.:
161FA16-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
161FA16-BULK.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
161FA16-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
161
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):
Parallel 520mA, Series 260mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
4.4VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
36.83mm