Hammond Manufacturing 160H24-LB
Part No.:
160H24-LB
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
160H24-LB.pdf
Description:
Tools/Equipment/Hardware
Shipping
160H24-LB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
160
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):
Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
24VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
35.05mm