Würth Elektronik 157102S12800
Part No.:
157102S12800
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
157102S12800.pdf
Description:
WL-S7DS 7 SEGMENTS DISPLAY SMT S
Shipping
157102S12800 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Würth Elektronik
Series:
WL-S7DS
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.394" H x 0.272" W x 0.128" D (10.00mm x 6.90mm x 3.25mm)
Digit/Alpha Size:
0.20" (5.08mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
16mcd
Wavelength - Peak:
635nm
Power Dissipation (Max):
48mW