CTS Electrocomponents 14TR08SA104CP
Part No.:
14TR08SA104CP
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
14TR08SA104CP.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.25W PC PIN TOP
Shipping
14TR08SA104CP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Series:
14TR
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
-500/ +200ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.551" x 0.551" Face (14.00mm x 14.00mm)