Pulse Electronics 14A-56-36B42
Part No.:
14A-56-36B42
Datasheet:
14A-56-36B42.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Shipping
14A-56-36B42 Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):
Parallel 3.12A, Series 1.56A
Power - Max:
56VA
Size / Dimension:
76.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):
46.02mm